W dniu 19 września 2020 roku z Nowej Wioski wyruszyła grupa mieszkańców na wyjazd integracyjny do miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi dla narodu polskiego. W słoneczny sobotni poranek, grupa 22 osób w tym 6 dzieci wyruszyła autokarem o godzinie 8.00 rano, z placu przy szkole w Lubrzy. Po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Gozdowicach. W budynku gdzie podczas forsowania Odry w kwietniu 1945 roku mieściło się stanowisko dowodzenia szefa wojsk inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego i dowódcy 6. Batalionu Pontonowo-Mostowego mieści się obecnie muzeum. Na miejscu powitał naszą grupę przewodnik - szeregowy Kamil, który profesjonalnie przeprowadził z nami musztrę. Podczas zwiedzania muzeum dowiedzieliśmy się w jaki sposób podczas II Wojny Światowej organizowane były w tych okolicach przeprawy przez Odrę. Obejrzeliśmy dokumenty, mapy, odznaczenia, przedmioty osobiste i wyposażenia ówczesnych wojsk inżynieryjnych, makiety mostów, broń strzelecką i maszynową oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie żołnierzy w tamtych trudnych czasach. Dużą atrakcją (nie tylko dla dzieci) było to, że niektóre przedmioty mogliśmy dotykać a nawet pozować z nimi do fotografii. Na zewnątrz budynku obejrzeliśmy sprzęt do budowy przepraw, kafar do wbijania pali, trak, kutry i drewniane pontony.
Tuż obok muzeum na niewielkim wzniesieniu znajduje się Pomnik Sapera w kształcie łodzi, który z przodu przedstawia postać pochylonego żołnierza z karabinem, kołem ratunkowym i plecakiem, a z tyłu imituje przęsło mostu. Za pomnikiem w dali pomiędzy drzewami widać rzekę Odrę.
Kolejnym etapem wycieczki był Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Trzeci co do wielkości liczby pochowanych żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego - cmentarz wojenny w Starych Łysogórkach powstał w 1945 roku, gdzie pochowani zostali żołnierze polscy polegli podczas operacji berlińskiej. Spośród prawie dwóch tysięcy pochowanych żołnierzy znaczna ich część poległa podczas przeprawy przez Odrę, są wśród nich również mogiły trzech kobiet. Na środku symetrycznie zaplanowanego cmentarza o powierzchni 1,51 ha znajduje się Pomnik Wdzięczności, który przedstawia kobietę z dzieckiem na rękach stojącą na tle obelisku z żaglem, symbolizującą powrót ziem nadodrzańskich do macierzy oraz nowego życia. Trzeci tysiąc tablic na cmentarzu upamiętnia śmierć żołnierzy, których odnalezienie ciał było już niemożliwe. Zadbany cmentarz robi ogromne wrażenie szeregami gwiaździście ustawionych białych krzyży, a wiek poległych pochowanych tam ludzi pokazuje, jak wielu młodych ludzi zapłaciło życiem, abyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej Polsce.
Przed cmentarzem utworzono w formie lapidarium miejsce upamiętniające wszystkie ofiary drugiej wojny światowej - z fragmentów krzyży usuniętych z cmentarza podczas jego remontu.
Nie opodal cmentarza odwiedziliśmy drugi budynek Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Starych Łysogórkach. Przed budynkiem stoi oryginalny czołg IS-2, który przebył szlak bojowy od Żytomierza do Łaby liczący 1.300 km. W budynku muzeum obejrzeliśmy wiele pamiątek osobistych polskich żołnierzy, również te wydobyte podczas ekshumacji. W piwnicznym pomieszczeniu muzeum umieszczono na ścianach tabliczki ze zniszczonych nagrobków z pobliskiego cmentarza.
W budynku mieści się też obecnie wystawa tematyczna starych rowerów i znajduje się wiele przedmiotów codziennego użytku, których nie spotkamy już w naszych gospodarstwach.
Po wizycie w muzeum pojechaliśmy na punkt widokowy nad brzegiem Odry, gdzie znajduje się zrekonstruowany punkt dowodzenia 1. Armii Wojska Polskiego. Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama nadodrzańska.
Kolejnym punktem wycieczki była Cedynia, gdzie po wyczerpującym przedpołudniu zjedliśmy obiad w samym centrum miasteczka. Po obiedzie był czas na wycieczkę pod wieżę widokową oraz do parafialnego kościoła rzymsko-katolickiego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni, którego pierwsze wzmianki notowane są na rok 1278. Kościół zbudowano na stromym wzniesieniu skąd rozciąga się piękny malowniczy widok.
Ostatnim elementem naszej wycieczki była Góra Czcibora, która upamiętnia wydarzenia z 24 czerwca 972 roku - zwycięskiej bitwy wojsk Mieszka I z oddziałami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1000 rocznicę tej bitwy, na szczycie góry, odsłonięto Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, symbolizujący orła wzbijającego się do lotu. Do stóp pomnika na wysokość 54,5 m n.p.m. prowadzą 270-stopniowe kamienne schody, skąd rozciąga się panorama na dolinę Odry. U podnóża góry znajduje się mozaika przedstawiająca wyobrażenie bitwy pod Cedynią, a opodal posadzono dwa dęby, którym nadano imiona Mieszko i Dobrawa.
Nie sposób w jeden dzień odwiedzić wszystkie miejsca warte poznania i ważne dla Polaków, których jest w tej okolicy wiele. Z braku czasu musieliśmy pominąć inne miejsca, pozostawiając pewien niedosyt. Nie udało się nam zobaczyć obelisku w Czelinie, który upamiętnia miejsce gdzie wkopano pierwszy polski słup graniczny, pomnika upamiętniającego przeprawę promowa w Wąwozie Śmierci, najdalej wysuniętego na zachód punktu Polski czy wrzosowisk cedyńskich właśnie kwitnących o tej porze roku. Liczymy, że pojawi się kolejna okazja poznania tych ciekawych miejsc, a tym czasem...
Po całym dniu pełnym wrażeń, dotarliśmy szczęśliwie do domów tuż przed godziną 19.