Na terenie gminy Lubrza Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie prowadzić prace wiertnicze przy otworze poszukiwawczym Chałupczyn-1, w oparciu o koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Sulęcin-Międzyrzecz Nr 15/97/p.
Koncesja obejmuje obszar o łącznej powierzchni 1169,92 km2, w tym teren gmin: Krzeszyce, Lubrza, Łagów, Bledzew, Pszczew, miast i gmin: Ośno Lubuskie, Międzyrzecz, Trzciel, Sulęcin, Lubniewice, Torzym, Świebodzin w województwie lubuskim oraz na terenie gminy Miedzichowo w województwie wielkopolskim.
Celem prowadzonych prac jest odkrycie złoża ropy naftowej w utworach dolomitu głównego. Na obszarze koncesji Sulęcin-Międzyrzecz oraz w jej najbliższym sąsiedztwie prace poszukiwawcze prowadzone są od wielu lat, na przestrzeni których dokonano wielu odkryć złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Na terenie gminy Lubrza pierwsze odwierty wykonywano już w latach 1972, 1973. Odwiert poszukiwawczy Chałupczyn-1 został zaprojektowany w oparciu o powtórna analizę badań zdjęć sejsmicznych, wykonywanych m.in. w latach 2001 i 2008, na terenie gminy Lubrza i sąsiednich gmin.
Jak długo potrwają prace prowadzone na zlecenie PGNiG?
W roku 2019 została wykonana większość tzw. prac przygotowawczych. Na działce wydzierżawionej od Lasów Państwowych powstał plac, na którym stanie urządzenie wiertnicze i cała niezbędna do prowadzenia prac infrastruktura.
Aktualnie trwa przystosowanie części drogi dojazdowej do placu wiertniczego. Trwa przebudowa gminnej drodze gruntowej, która omija zabudowania miejscowości Rusinów w gm. Świebodzin. Powyższe rozwiązanie zmniejsza uciążliwości związane z transportem niezbędnym do realizacji prac wiertniczych.
W następnej kolejności planowane jest rozpoczęcie prac przy odwiercie poszukiwawczym Chałupczyn-1. Zakładamy, że prace wiertnicze wraz z testami eksploatacyjnymi potrwają ok. 4 miesiące. Planowana głębokość otworu Chałupczyn-1 to maksymalnie 2950 m. Po zakończeniu testów eksploatacyjnych urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane.
W jaki sposób prowadzone są wiercenia i co oznaczają dla Mieszkańców gminy?
Na zlecenie PGNiG, jako operatora, prace wiertnicze będzie realizowała firma EXALO Drilling SA., która świadczy najwyższej jakości usługi związane z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Sprzęt wykorzystywany przez specjalistów z EXALO spełnia najwyższe standardy, zapewnienia maksymalny poziom bezpieczeństwa, zarówno pracowników jak i mieszkańców terenów objętych pracami oraz środowiska naturalnego.
Prace wiertnicze mogą powodować pewne tymczasowe niedogodności, w tym wypadku - głównie zwiększony ruch samochodowy. Ze względu na usytuowanie placu wiertniczego na terenie leśnym oraz znaczne oddalenie od zabudowy mieszkalnej, ani odgłosy pracujących urządzeń ani nocne oświetlenie placu nie będą przez nikogo odczuwalne.
W jaki sposób jest gwarantowane bezpieczeństwo?
W związku z prowadzonymi pracami Mieszkańcy Gminy mogą czuć się bezpiecznie – dotyczy to zarówno ich samych, jak i środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa i wszelkie procedury regulujące prace związane z poszukiwaniami i eksploatacją złóż węglowodorów stanowią bardzo rozbudowany system zabezpieczeń w celu ochrony środowiska. Gwarantują także bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i wszystkich osób znajdujących się w otoczeniu prowadzonej inwestycji. Niezależnie od tego, instytucje takie jak np. Ministerstwo Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Wyższy Urząd Górniczy oraz władze samorządowe posiadają instrumenty prawne umożliwiające kontrolę zakładów górniczych, prowadzonych na ich terenie prac oraz monitoringu środowiska.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem poszukiwań i eksploatacji ropy naftowej w Polsce. Firma dysponuje ogromnym doświadczeniem, a także dostępem do najlepszych technologii. Ze względu na swoją szczególną pozycję, PGNiG stawia sobie za cel nie tylko rozwój działalności, ale także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Oznacza to połączenie wiedzy i umiejętności z troską o racjonalną gospodarkę krajowymi zasobami oraz poszanowaniem dla Mieszkańców terenów, na których spółka prowadzi prace.
PGNiG przeprasza za ewentualne przejściowe niedogodności związane z prowadzonymi pracami i liczy na wyrozumiałość Mieszkańców. Spółka zapewnia, że o wszystkich swoich działaniach na tym terenie na bieżąco informuje władze Gminy, a wielu kwestii uzgadnia na bieżąco. Wynika to nie tylko z obowiązków nałożonych przepisami prawa, ale także z dążenia PGNiG do zapewnienia dobrosąsiedzkich stosunków i współpracy ze wszystkimi Mieszkańcami.
Ewentualne zapytania w sprawie prac prowadzonych na zlecenie PGNiG prosimy kierować na adres e-mail: chalupczyn@pgnig.pl