Zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Lubuskiego na terenie województwa lubuskiego kwalifikacja wojskowa przeprowadzona będzie w okresie od 3 lutego 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r.
Obwieszczenie Wojewody stanowi wezwanie do kwalifikacji wojskowej. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby podlegającej stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.
Kwalifikacja wojskowa dla powiatu świebodzińskiego rozpoczyna się od 01.04.2025 r. i trwa do 25.04.2025 r. Mieszkańcy Gminy Lubrza podlegający temu obowiązkowi winni zgłosić się do kwalifikacji w dniu 10 kwietnia br. (mężczyźni) w budynku Powiatowego Zespołu Szkół (Warsztaty Szkolne) ul. Wojska Polskiego 6, 66-200 Świebodzin.
Jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa, podczas którego ustalana jest zdolność do służby wojskowej oraz przyznawana jest odpowiednia kategoria.
Kwalifikacja wojskowa Lubuskie. Kogo obejmuje?
Do stawienia się przed komisjami lekarskimi w ramach kwalifikacji wojskowej 2025 obowiązek mają:
• mężczyźni urodzeni w 2006 (rocznik podstawowy);
• mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej;
• osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej(kat. zdolności od B6 do B24) ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, „D”, lub „E”, z wynikającymi z tego konsekwencjami;
• osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od B6 do B24) ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej pod warunkiem, że złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
• kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (generalnie chodzi o osoby, które mają wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich, lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów itd.);
• osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Dokumenty wymagane podczas kwalifikacji
Osoby wezwane na kwalifikację wojskową powinny posiadać przy sobie:
• dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty),
• posiadaną dokumentację medyczną w przypadku przewlekłych schorzeń lub wcześniejszych orzeczeń lekarskich,
• dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt kontynuowania nauki.
Kwalifikacja wojskowa 2025
