ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY
- Zespół działa na zasadach określonych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz
w regulaminie Zespołu. - Regulamin ustala szczegółowe warunki funkcjonowania Zespołu oraz tryb i sposób powoływania Grup Diagnostyczno – Pomocowych przez Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Lubrza.
- Osoby wchodzące w skład Zespołu współpracują na rzecz kompleksowej pomocy w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i grupowych w środowisku lokalnym z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.
- Funkcjonowanie Zespołu polega na współdziałaniu z wykorzystaniem posiadanych kompetencji i uprawnień wynikających z ustaw, regulaminów, w oparciu o instrumenty przewidziane prawem.
- Obszarem działalności Zespołu jest teren gminy Lubrza.
- Obsługę organizacyjno – techniczną i finansową Zespołu zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubrzy.
- Siedzibą Zespołu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubrzy.
Zadania Zespołu
Głównym zadaniem Zespołu jest tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań pomocy społecznej, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej, w tym specjalistów z tego zakresu.
Do zadań Członków Zespołu, między innymi, należy:
- diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym;
- inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom;
- inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
- powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań;
- monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”;
- kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub do uczestnictwa programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową;
- składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2022 r. poz. 2151, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535).